Otravy psa a ako si s nimi poradiť

 
 
 

 
 
 
Úvod > Lavpet radí > Psy veterina > Otravy psa a ako si s nimi poradiť
 

Vážení zákazníci,
žiaľ musíme vám oznámiť smutnú správu, ku dňu 6. 9. 2019 rušíme náš eshop Lavpet.sk
Ďakujeme za prejavenú dôveru a priazeň.
Prípadné reklamácie riešte prosím štandardne, cez naše kontaktné údaje.
S láskou, tím Lavpet.sk

 
 
Mohlo by vás zaujímať

 
 

Otravy psa a ako si s nimi poradiť

Nebezpečenstvo otravy striehne na každom kroku. V každej domácnosti nájdeme veci, ktoré môžu psovi spôsobiť aj smrť. Ohrozenou skupinou sú najmä šteňatá, ktoré sú charakteristické svojou zvedavosťou a psi ochutnávači, ktorí si nenechajú ujsť žiadnu maškrtu, ktorá sa ponúka. Každý majiteľ by mal poznať svojho psíka a zaistiť jeho bezpečie doma aj vonku.

Ako zabrániť, aby pes nezožral otravu?

Veľakrát  je ťažké predvídať a zabrániť psovi zožrať niečo nevhodné. Ten používa svoj čuch, pomocou ktorého je schopný nájsť potravu i na veľkú vzdialenosť. Dokonca si často spája miesto s nálezom a vonku je to moment, priam až sekunda, kým psík niečo zožerie. Často nestačí, že ho máme na vodidle, hlavne v noci je pre majiteľa problém zbadať nástrahu voľným okom. Najúčinnejšie je, naučiť psa nosiť náhubok. V domácnosti zasa zabezpečiť, aby sa nedostal k nebezpečným látkam a pri odchode z domu všetko skontrolovať.

Čo je pre psa nebezpečné?

V domácnosti sú najčastejšími nástrahami čokoláda (najmä horká), tabakové výrobky, lieky ako ibuprofen, paralen, insekticídy,  jedy na potkany, etylén glykol (voda do ostrekovačov). Z potravín  je to avokádo, cibuľa, cesnak, hrozno. Taktiež jedovaté rastliny, žieraviny vo forme domácich čistidiel (kyseliny a zásady), neurologické jedy predstavujúce niektoré pesticídy a iné.

Čo všetko ovplyvňuje, či pes prežije?

Situácia závisí od množstva skonzumovanej látky, od jej identifikácie, od existencie protijedu, od hmotnosti psíka  a najmä od rýchlosti opatrení.

Čo robiť, ak pes zožral otravu?

V prvom rade je potrebné zbaviť sa látky čím skôr, aby sa nestihla v organizme metabolizovať. Tento krok môže majiteľ urobiť hneď, ako zistí, že pes zožral niečo nebezpečné. Najúčinnejšie je vyvolať vracanie. Pomôže 3% peroxid vodíka, ktorý sa dá zakúpiť v každej lekárni a podať 1 ml na kilogram živej hmotnosti psa rovno do papuľky. Soľné roztoky a mydlová voda sú ďalšou možnosťou, ale nie sú veľmi účinné. V prípade požitia silných kyselín alebo zásad,  je vyvolanie vracania kontraindikované, taktiež ak je psík v bezvedomí alebo má kŕče, môže dôjsť k vdýchnutiu zvratkov. Ak sa nedarí vyvolať vracanie, neváhať a urýchlene dopraviť psa k najbližšiemu veterinárovi.

Ako sa prejavuje otrávený pes?

Záleží na tom, akú látku skonzumoval, no najčastejšie príznaky sú skleslosť, malátnosť, vracanie, hnačka, niekedy slinenie, znížená teplota, neurologické príznaky vo forme kŕčov, nekoordinovanej chôdze, zášklbov, zúženie zorníc a iné.

Na niektoré otravy existujú protilátky, preto presná identifikácia skonzumovanej otravy vie veterinárovi napomôcť pri výbere najvhodnejšej terapie. Podstatou terapie je zbaviť sa jedu vyvolaním vracania, výplach žalúdka, podanie antidota, ak neexistuje antidotum, tak živočíšne uhlie na zabránenie ďalšieho vstrebania jedovatej látky, agresívna infúzna terapia a zistenie rozsahu poškodenia odberom krvi.

Zožrať jed trvá psovi niekoľko sekúnd, no následky môžu byť trvalé až fatálne. Aj pri otravách platí, že čas hrá hlavnú úlohu a rýchla pomoc môže psíkovi zachrániť život. Smrť po otrave býva často ukrutná a bolestivá, preto obozretnosť a prevencia proti požitiu nosením náhubku a zabránenie psíkovi dostať sa k nebezpečným látkam, sú základné opatrenia. Bohužiaľ, ľudia sú rôzni a stávajú sa prípady zámernej otravy psov. Často si ľudia zvyknú vymieňať  informácie cez sociálne siete a internetové fóra o lokalitách položených otráv, ktoré pomáhajú vyhnúť sa daným miestam a ochrániť tak psíka pred požitím nebezpečnej látky.

 

Zuzana Juhászová

 
 
 
Odporúčame pre psy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia