Československý vlčiak - poznáte slovenské plemená psov?

 
 
 

 
 
 
Úvod > Psie plemená > Československý vlčiak - poznáte slovenské plemená psov?
 

Vážení zákazníci,
žiaľ musíme vám oznámiť smutnú správu, ku dňu 6. 9. 2019 rušíme náš eshop Lavpet.sk
Ďakujeme za prejavenú dôveru a priazeň.
Prípadné reklamácie riešte prosím štandardne, cez naše kontaktné údaje.
S láskou, tím Lavpet.sk

 
 

Československý vlčiak - poznáte slovenské plemená psov?

Na celom svete je množstvo plemien psov, oficiálne uznaných i neuznaných. Jedným z tých, ktoré je na zozname plemien Medzinárodnej kynologickej organizácie FCI je aj Československý vlčiak. S pôvodom v Českej republike, ale pod patronátom Slovenska.

Projekt na vyšľachtenie služobného plemena, ktoré by spĺňalo náročné požiadavky služby psa v pohraničnej stráži vtedajšej ČSSR, vznikol v roku 1955. Krížením karpatského vlka a nemeckého ovčiaka mali vzniknúť odolné, vytrvalé a ostražité jedince strážiace západné hranice ČSSR.

Úspech, či sklamanie?

Napokon ale experiment nedopadol pre armádu úplne optimálne. Podľa Klubu chovateľov Československého vlčiaka bola pre jeho prácu obmedzujúca silná väzba k psovodovi, ktorá nevyhovovala požiadavkám na služobného psa. „Psovodi sa často menili a pes to znášal veľmi ťažko. Vynikal však svojou inteligenciou, vytrvalosťou, čuchom, zrakom a inými vlastnosťami, aj zlými, ktoré iné psy nemajú,“ píše sa na stránke klubu.

Dnes slúži toto plemeno ako spoločník, menej, ale nie zriedka, ako záchranársky pes alebo pracovný. Dožíva sa 12 a viac rokov, váži okolo 30 – 40kg a v kohútiku sa pohybuje výška od 60 do 70cm. Nápadne sa podobá vlkovi. Často si ho ľudia mýlia s huskym alebo malamutom, zvláštnym nemeckým ovčiakom, ale najčastejšie s vlkom. Pripomína aj menej známe plemeno Saarloosov vlčiak, ktorý je rovnako krížencom vlka a nemeckého ovčiaka.

„Svojim ladným pohybom, elegantným telom, vlkošedou farbou, jantárovými šikmými očami je určite neprehliadnuteľný, no môže v niekom vyvolať aj strach. Je temperamentný, vytrvalý klusák, vysoko inteligentný a učenlivý, vyžaduje úplne odlišný prístup ako iné plemená psov. Tvrdá ruka a dril, ktorý sa tak často využíva pri nemeckých ovčiakoch, u neho nefunguje. Je neobyčajne verný pánovi a jeho svorka (rodina) je pre neho všetkým. Pre svojho pána bude cvičiť a skladať skúšky, aj keď sa o ňom hovorí, že je to pes na nič. Musí mať však kontakt so svojím pánom a to čo najužší, inak chátra,“ uvádza Klubu chovateľov Československého vlčiaka.

Späť do histórie

Projekt, ktorého výsledkom bolo uznanie nového plemena viedol od roku 1955 náčelník služobnej kynológie pohraničnej stráže Karel Hartl.  Na jeho realizácii sa  podieľali viaceré chovateľské stanice, slovenské i české.  

Prvé krížence sa narodili v chovateľskej stanici Libějovice zo spojenia vlčice Brity a nemeckého ovčiaka Cézara z Březového háje. Narodilo sa päť šteniat (1 pes a 4 suky). Koncom 60. rokov prišiel rozkaz, ktorým bol experiment kríženia vlka a nemeckého ovčiaka, i ďalšie vzájomné kríženie už vzniknutých krížencov, zastavený. Posledný vrh prišiel v Českej republike na svet v roku 1971, ale potom celých 10 rokov nepribudlo jediné šteňa. Krížence však zostali na Slovensku, kde pod vedením mjr. Františka Rosíka kríženie pokračovalo.

Postupne bola chovná základňa dostatočne veľká pre uznanie plemena. Na Slovensku preto vznikla týmto smerom silná iniciatíva. Chovateľská základňa, aj v čase jeho uznania, sa nachádzala najmä v slovenskej časti spoločnej republiky.  V roku 1982 bol československý vlčiak vtedajším Federálnym výborom chovateľských zväzov ČSSR uznaný za národné plemeno. O d roku 1999 ho uznáva ako štandardné plemeno aj Medzinárodná kynologická organizácia FCI.   

Odborné informácie o plemene sa dozviete na: Klub chovateľov československého vlčiaka Slovenskej republiky, Klub chovatelů československého vlčáka v ČR

Podľa: www.slovakdogbreeds.sk a Wikipédia, Foto: http://www.101dogbreeds.com, pixabay

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia