Zubný kameň a ako sa starať o psie zúbky

 
 
 

 
 
 
Úvod > Lavpet radí > Psy veterina > Zubný kameň a ako sa starať o psie zúbky
 

Vážení zákazníci,
žiaľ musíme vám oznámiť smutnú správu, ku dňu 6. 9. 2019 rušíme náš eshop Lavpet.sk
Ďakujeme za prejavenú dôveru a priazeň.
Prípadné reklamácie riešte prosím štandardne, cez naše kontaktné údaje.
S láskou, tím Lavpet.sk

 
 
Mohlo by vás zaujímať

 
 

Zubný kameň a ako sa starať o psie zúbky

Častou komplikáciou v strednom a vyššom veku býva tvorba zubného kameňa. Mnohí majitelia, pretože nie sú dostatočne informovaní, zvyknú tieto problémy podceňovať a pritom nevedia, aký vážny dopad  môže mať toto ochorenie  na celkový zdravotný stav psa.

Najskôr sa vytvorí sotva viditeľný povlak na povrchových plochách najmä stoličiek a očných zubov, ktorý vzniká zo zvyškov potravy a odumretých buniek sliznice. Spojením slín, mikroorganizmov a ukladaním anorganických solí sa začne povlak formovať (mineralizovať) do už dobre viditeľného zubného kameňa. Zubný kameň môže nadobudnúť niekoľko milimetrovú vrstvu ktorá odchyľuje a odtláča ďasno a obnažuje zubné krčky. Rozkladom a hromadením zvyškov potravy sa množia baktérie a ľahko dochádza k infekcii a ustupovaniu zubného lôžka. Dôsledkom toho sa zub uvoľňuje, až môže vypadnúť.

Ako spoznám, že môj psík trpí zubným kameňom?

Prvý náznak, je keď si majiteľ všimne, že psíkovi zapácha z papuľky a nechutí mu jesť v dôsledku bolestivosti pri konzumácii potravy. V rannom štádiu  môžeme na ďasnách pozorovať načervenalý pásik, ktorý naznačuje začínajúci zápal (gingivitídu). Zvyčajne si však majiteľ všimne až viditeľne vytvorený zubný kameň.

Zubným kameňom najčastejšie trpia psíky menších plemien ako je yorkshirský teriér, Jack Russel teriér, malé pudle.

Ako sa dá predísť vytvoreniu zubného kameňa?

Základnou prevenciou tvorby zubného kameňa je pravidelné čistenie zubov špeciálnymi kefkami a enzymatickými ochutenými pastami pre psy. Nie každý psík si nechá od majiteľa zuby čistiť, preto je potrebné  navykať ho odmalička na manipuláciu. Aby to malo efekt, je potrebné čistiť mu zuby každý deň, prípadne každý druhý deň.

Ďalšou prevenciou tvorby zubného kameňa je vhodná strava primeranej konzistencie. Krmivo by malo byť tvrdšie. Ak kŕmime granulami, taktiež by mali byť primeranej veľkosti, ak barfujeme, nekrájame zložky krmiva na príliš malé kúsky. Musíme si uvedomiť, že psí chrup je uspôsobený na hryzenie, trhanie a drvenie.

Na trhu existujú rôzne žuvacie maškrty a ústne vody na prevenciu zubného kameňa. Obhrýzanie špikových kostí, ktoré nemôžu psy rozhrýzť na malé kúsky, je metóda na redukciu zubného kameňa a psíka to navyše zamestná, no sú s tým spojené komplikácie v podobe zubných zlomenín. 

Čo robiť, ak je zubný kameň už značne vyvinutý?

Ak pes trpí zubným kameňom, je namieste navštíviť veterinárneho lekára, ktorý odporučí odstránenie zubného kameňa pomocou ultrazvuku. Keďže psík musí byť počas zákroku v anestézii, je vhodné skontrolovať jeho celkový zdravotný stav, aby sme sa ubezpečili, že anestéziu zvládne bez komplikácií a následkov. V anestézii je obsiahnutá a pokrytá aj analgetická zložka, aby psík necítil žiadnu bolesť, ak je potrebné mu nejaký zub vytrhnúť. Po očistení zubov ultrazvukom sa zúbky následne vyleštia, čím sa obmedzí opätovné ukladanie zubného kameňa.

Preventívne môžeme psovi čistiť zuby špeciálnymi kefkami  a enzymatickými ochutenými pastami pre psy.

Ignorovanie zubného kameňa spôsobuje psíkovi bolesť pri konzumácii potravy a zápalový proces v ústnej dutine negatívne pôsobí na celý organizmus. Ako sa hovorí, zuby máme len jedny a treba sa o ne starať. Pravidelná kontrola zúbkov by nemala byť opomenutá a včasné rozoznanie problému môže uľahčiť  život majiteľovi i jeho psíkovi.

Zuzana Juhászová

 

 
 
 
Odporúčame pre psy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia