Slovenský čuvač - poznáte slovenské plemená psov?

 
 
 

 
 
 
Úvod > Psie plemená > Slovenský čuvač - poznáte slovenské plemená psov?
 

Vážení zákazníci,
žiaľ musíme vám oznámiť smutnú správu, ku dňu 6. 9. 2019 rušíme náš eshop Lavpet.sk
Ďakujeme za prejavenú dôveru a priazeň.
Prípadné reklamácie riešte prosím štandardne, cez naše kontaktné údaje.
S láskou, tím Lavpet.sk

 
 

Slovenský čuvač - poznáte slovenské plemená psov?

Slovensko má podľa Medzinárodnej kynologickej organizácie FCI iba 5 oficiálne uznaných plemien psov. Jedným u nich je aj Slovenský čuvač.

Trošku z histórie

Pôvodne bolo plemeno známe ako tatranský čuvač. Tatranský podľa názvu výskytu a čuvač od slova počúvať. Prívlastok slovenský sa do názvu plemena dostal preto, aby sa nezamieňalo slovenské plemeno s plemenom z poľskej strany Tatier ktoré malo označenie tatranský resp. podhalaňský pastiersky pes.

Dôležitou osobou pre plemeno slovenského čuvača bol profesor Antonín Hrůza z Vysokej školy veterinárnej v Brne. Aby podchytil a ustálil toto plemeno, doviezol z Tatier dve nepríbuzné šteňatá, ktoré položili základ čistokrvného chovu (vtedy ešte tatranského) čuvača u nás. Jerry a Kora sa stali prvými psami zapísanými v plemennej knihe a prvý vrh z ich spojenia bol zapísaný 4. júna 1929. Uznania plemena, ktoré sa uskutočnilo v roku 1965 sa pán profesor nedožil, umrel v marci 1950.

Čo ho zdobí

Slovenský čuvač je typický horský pes, dokonale prispôsobený pre život v drsných podmienkach. Fyzicky aj psychicky. Jeho najväčšou ozdobou, ktorá je nevyhnutná pre prežitie je srsť. Je to samostatne uvažujúci pes. Niekedy trošku tvrdohlavý, ale vždy natoľko inteligentný, aby oddelil prácu od rodiny. Ak stráži stádo, vie sa rýchlo a efektívne rozhodovať, ako záchranársky pes dokáže spojiť silu s inteligenciou. Ako strážca svojho pána a jeho rodiny a majetku prejavuje neohrozenosť až ostrosť, v rodine vystupuje ako kľudný, prítulný a hravý spoločník. Ale vo vzťahu k ostatným ľuďom býva nedôverčivý a nemá rád ich dotyky.

Čuvač sa vyznačuje vysokým sebavedomím, a z miery ho hneď tak niečo nevyvedie. Pri správnom vedení uznáva jedného pána, ktorý je preňho vodcom svorky. Veľmi dobre funguje aj vo vzťahu s deťmi. Deti priamo miluje, bez ohľadu na vek.

Čo od neho čakať

Každý budúci majiteľ slovenského čuvača, by si mal byť vedomý, že si chce zaobstarať plemeno, ktorého predstavitelia pracovali po stáročia samostatne, ďaleko od baču. Pri jeho výchove treba byť dôsledný, ale nikdy sa nesmie rezignovať, pokiaľ sa niečo vo výchove nedarí. Lebo veľký pes a neovládateľnosť by mohla byť veľmi nebezpečná kombinácia.

Historický význam a jeho pôvodné pracovné zaradenie sa v súčasnosti trošku vytráca, a tak sa z neho pomaly stáva rodinný pes, ktorý svoje prirodzené vlohy uplatňuje hlavne pri strážení domu. Do mestských bytov sa nehodí vôbec, tam by sa veľmi trápil. Pri dome mu doprajte dostatočne veľký koterec, vonku bude spokojný, ale neznamená to, že ho tam odložíte a hotovo. Ako každý pes potrebuje dennodenný kontakt zo svojou ľudskou svorkou. Základ spokojného čuvača je žiť s ním v jednej svorke, nie vedľa neho. Prechádzka raz za deň by psovi čuvačieho formátu, určite nestačila.

Odborné informácie o plemene sa dozviete na:  KLUB CHOVATEĽOV SLOVENSKÝCH ČUVAČOV

Podľa: http://www.slovenskycuvac.info/, wikipedia, Foto: wikipedia

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia